Full HD czy Ultra HD? Czy warto przejść na 4k?

| 17 Komentarzy
Nowy telewizor to nie tylko spory wydatek, ale również nie lada wyzwanie dla przyszłego użytkownika.

Szeroka oferta modeli na rynku sprawia, że wybór konkretnego urządzenia staje się zadaniem trudnym. Obecnie jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: „co wybrać – Full HD czy Ultra HD”. Która rozdzielczość okaże się trafniejszym wyborem biorąc pod uwagę ceny, jakość i dostępność materiałów. Czy warto kupić już telewizor 4K czy lepiej jeszcze trochę poczekać?

Polecane telewizory 4K

4K – imponująca rozdzielczość

Telewizory 4K (Ultra HD, UHD) różnią się od pozostałych urządzeń RTV rozdzielczością, która w tym przypadku wynosi aż 3840x2160 pikseli. Jest to obecnie największa dostępna rozdzielczość wśród sprzedawanych modeli, choć już trwają prace nad kolejną generacją odbiorników – 8K. Dla porównania obecnie najpopularniejsze telewizory Full HD charakteryzują się rozdzielczością 1920x1080 pikseli (czyli 4-krotnie mniejszą liczbą pikseli). Różnica pomiędzy tymi dwoma standardami jest naprawdę duża i przekłada się na realne korzyści w odbiorze wyświetlanego obrazu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć o pewnym drobnym szczególe – różnicy pomiędzy 4K a Ultra HD, choć oba terminy są obecnie stosowane zamiennie. Tak naprawdę 4K określa rozdzielczość stosowaną w kinematografii i wynosi ona 4096x2160, a Ultra HD w telewizji, co pozwoliło na zachowanie proporcji ekranu na poziomie 16:9.

Dostępność materiałów

Jednym z głównych argumentów przemawiającym przeciwko telewizorom 4K jest dostępność materiałów filmowych realizowanych w tak dużej rozdzielczości. Na tę chwilę stacje telewizyjne udostępniają swoje programy w rozdzielczości Full HD. Wpływa na to kilka czynników, a jednym z nich są duże rozmiary przesyłanych plików. Aby więc cieszyć się zaletami tak dużej rozdzielczości konieczne jest oglądanie własnych materiałów takich jak zdjęcia czy nagrania video, a także filmiki z serwisu YouTube.

Decydując się na telewizor 4K należy liczyć się z tym, że większość filmów czy programów telewizyjnych musi zostać przeskalowanych z niższej na wyższą rozdzielczość. Jakość wyświetlanego obrazu zależy więc od zaimplementowanych algorytmów skalowania video. To one wpływają na ostrość czy kontrast. Dlatego też przy ograniczonym dostępnie do materiałów 4K to jakość obrazu po skalowaniu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie. W sklepie warto zobaczyć jak są wyświetlane filmy o mniejszej rozdzielczości i czy jest to jakość, warta wysokiej ceny telewizora.

Odległość od telewizora

Kupując telewizor 4K należy pamiętać, by ustawić go bliżej niż w przypadku odbiorników Full HD. Dzięki temu widzowie zobaczą więcej szczegółów i poczują się niczym w centrum akcji. Przy tym telewizory Ultra HD są najczęściej większe niż ich odpowiedniki o mniejszej rozdzielczości, choć obecnie nie ma to większego uzasadnienia w odbiorze obrazu. Dlatego też producenci coraz częściej oferują mniejsze, nawet 40-calowe telewizory 4K, które sprzedawane są w niższej, przystępniejszej cenie.

Full HD – lepsza jakość

Dzięki pracom nad telewizją 4K, telewizory Full HD doczekały się lepszych paneli (w tym ekranów IPS), lepszego podświetlenia (Direct LED) czy wydajniejszych procesorów odgrywających kluczową rolę w telewizorach Smart TV. Przy tym ceny telewizorów Full HD spadają stając się urządzeniami przystępniejszymi dla większości kupujących.

Czy telewizor Ultra HD ma sens?

Jak najbardziej, szczególnie gdy dysponuje się odpowiednim budżetem. Warto jednak zwrócić uwagę, by urządzenie było wyposażone w najnowsze standardy jak choćby odpowiednia wersja portu HDMI. Aby przesyłać obraz o odpowiedniej jakości należy szukać telewizorów z HDMI 2.0, które udostępnia pasmo o szerokości 18 gigabitów na sekundę. Pozwala to na wyświetlanie filmu UHD z 60 klatkami na sekundę. Telewizor powinien mieć wydajny procesor, by obsłużyć tak duże pliki oraz dobre algorytmy skalowania, dzięki którym jakość obrazu zostanie zachowana nawet przy filmach o niższej rozdzielczości.

4K pokazuje swoje atuty również przy filmach 3D. Dzięki temu telewizory wykorzystujące technikę pasywną mogą wyświetlać obraz o rozdzielczości Full HD.

Najprawdopodobniej już niedługo zaczną pojawiać się filmy, seriale i programy telewizyjne przygotowane w rozdzielczości 4K. Zależy na tym różnym producentom oraz stacjom TV. Dlatego też obecnie kupno telewizora Ultra HD nie jest tylko fanaberią, ale dobrą inwestycją na przyszłość. Tym bardziej, że to one uzbrajane są w najnowsze rozwiązania jak choćby zakrzywiony ekran, który zwiększa uczucie głębi.

Jednym z ograniczeń telewizorów 4K, oprócz mniejszej ilości materiałów, są odtwarzacze oraz nośniki Blu-Ray, które nie są w stanie pomieścić filmów dostarczanych w tej rozdzielczości. Materiał nagrany w 4K może zajmować ok. 100 GB. Podobno odpowiednie płyty mają pojawić się już jesienią tego roku. Tymczasowym rozwiązaniem są dyski twarde czy nośniki pamięci. Telewizory 4K cały czas tanieją, więc z miesiąca na miesiąc ich zakup staje się coraz bardziej opłacalny.

  

2,8
2 oceny
17 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Materiałów w 4k jest w tej chwili jak na lekarstwo.
Telewizory tego typu są też znacznie droższe od full hd.
Ogólnie to jeżeli ci się zepsuje telewizor i musisz kupić nowy to wtedy zakup telewizora 4k ma sens.
Ale jeżeli stary jeszcze działa to nie warto wymieniać.
Jak będzie więcej dostępnych materiałów to dopiero wtedy zmiana sprzętu będzie miała sens.
Mega słabo, że nawet wy próbujecie zrobić ludzi w konia. Każdy myślący człowiek na szczęście się na to nie nabierze. Czy rozdzielczość 3840x2160 jest czterokrotnie większa od 1920x1080? Czekej, czekej niech no ja podzielę...
Bo jest czterokrotnie większa...
Oczywiście że jest 4 x większa. Czy kwadrat o bokach 4x4 jest 4 razy większy od kwadratu 2x2? To jest matematyka ze szkoły podstawowej.
Tylko czy ludzkie oko dostrzeże różnice np na tv 50 cali siedząc w odległości ok 3 m???
lakiluk nie pogrążaj się :-D kwadrat 4x4 jest 4 razy większy od 2x2. Większy w przypadku figur płaskich ma odniesienie do pola powierzchni a nie rozmiaru boków. Chyba umiesz policzyć że 16/4=4
Honor. Nie pogrążaj się sam. Lakiluk ironizowal a zarazem twierdził. Miał rację. Czytaj że zrozumieniem!
chyba raczej nie jest. cytat z innej stronki?

Prawda jest taka, że telewizory 4K czy Ultra HD nie gwarantują ani cztery razy większej rozdzielczości, ani cztery razy lepszej jakości obrazu. Zgodnie ze standardami pomiaru wyświetlaczy (np. VESA FPDM 2.0) pozioma rozdzielczość ekranu to maksymalna liczba pionowych białych i czarnych linii, które można jednocześnie odróżnić na ekranie. W przypadku Full HD jest to 1920 pionowych linii, w przypadku Ultra HD – 3840, a w przypadku „prawdziwego” 4K – 4096.

Oznacza to, że UHD i 4K oferują rozdzielczość poziomą 2 lub 2,1 razy większą od starego, dobrego Full HD. I właśnie ta zaledwie dwukrotna różnica sprawia, że część osób, która widzi 4K po raz pierwszy jest tym obrazem... rozczarowana, bowiem ich oczekiwania rozbudzone przez ww. marketing producentów po prostu nie zostały spełnione. Rozczarowani mogą być zwłaszcza ci użytkownicy, którzy mieli długi kontakt z bardzo dobrej jakości obrazem Full HD
Odzywają się ci, którzy nie mieli przyjemności obejrzenia czegokolwiek na telewizorze UH. 2 lata temu kupiłem UH i to nie były pieniądze wyrzucone w błoto. Jak odpaliłem swojego tivika w domu to usiadłem z wrażenia. Mój stary FH może mu kurze wycierać. Widać różnice oglądając klan na jedynce już nie wspominając o obejrzeniu filmu z BLU-RAY.
Załóżmy, że oglądamy obraz z odległości 2,5 metra. W tym wypadku rozmiary piksela nie mogą być większe niż 0,291 mm. Jak widać, już z tej odległości telewizor 4K jest w stanie zapewnić złudzenie ciągłości obrazu dla osoby z bardzo dobrym wzrokiem, podczas gdy FullHD nie ma na to szans. Oczywiście sami możecie szybko sprawdzić, jak wiele zależy od przyjętej rozdzielczości oka – przy założeniu rozdzielczości 1 minuty kątowej minimalny rozmiar piksela z tej odległości to 0,727 mm, więc w teorii nie zauważylibyście różnicy między 4K i FullHD. Różnice jednak widzą nawet ludzie nie będący pilotami myśliwców, więc może konserwatywne założenia nie są najlepsze, a oko potrafi więcej, niż wynika z prostych wyliczeń?

Dlatego należałoby z rezerwą podejść do wielu prostych tabelek, pokazujących od jakiej odległości 4K staje się coś warte – i tłumaczących, że w większości wypadków jednak niczego nie zauważycie. Najlepiej sprawdzić to osobiście, w jakimś salonie RTV, z miarką w ręku odwzorować domowe warunki. A jeśli tak jak autor lubicie czasem pograć na konsoli, stając tak blisko telewizora, by wypełniał całe pole widzenia, nie ma nad czym się zastanawiać, 4K jest warte, by za nie zapłacić.
Posiadam kamerę 4K, testowałem ją na telewizorze Sony 4K 55 cali, i jest różnica w stosunku do jakości materiału nagranego w Full HD, oczywiście na korzyść 4K ale ..... Producenci kamer i aparatów filmujących w 4K celowo pogarszają jakość zapisu w Full HD na tych urządzeniach, wymuszając nagrywanie w 4K i downscaling do HD. Sam telewizor 4K ( pomijam wysoką cenę) i własne filmy to za mało aby móc cieszyć się jakością 4K ( w internecie są tylko krótkie filmy nagrywane w 4K - mam wrażenie że w celach reklamowych) nie ma na świecie nadawania w 4K ( w większości stacji TV, Full HD w Polsce nie jest nadawane, tylko 720p) i nie ma filmów dostępnych na BluRay 4K, a nawet nie produkują takich płyt dla własnych celów domowych. Oglądanie na telewizorze filmów przeskalowanych z HD do 4 K to pic marketingowy, jakość się nie poprawia !!! Różnica zauważalna w odbiorze 4K w stosunku do HD ma sens dopiero od 60 calowych telewizorów wzwyż, ale telewizor musi mieć natywne 100HZ ! inaczej przy panoramach będziemy widzieli strobowanie i smużenie.
Od 2017 roku zaprzestano na świecie produkcji telewizorów 3D, więc warto poczekać czy za dwa lata nie okaże się że taki sam los spotka telewizory 4K. (W Japonii podobno szykują się już na 8K) Obecnie producenci telewizorów mają nową sztuczkę marketingową: telewizory HDR - czyli takie które same dobierają głębię przejść tonalnych czerni i bieli. (W zawodowych produkcjach filmy są "wyprasowane z kolorów" aby móc zapewnić jak największą ilość przejść tonalnych w post produkcji, ) czyżby czekała nas era "wyprasowanych filmów" ? - dla konsumentów nie mających telewizora HDR była by to porażka.
Sory za uproszczenia w języku, ale dla osób nie wtajemniczonych to o czym piszę pewno i tak będzie mało zrozumiałe.
Dobrze, to w takim razie na podsumowanie - czy do odbioru TV satelitarnej i filmów DVD/Blu ray warto dopłacić i wziąć telewizor 4K, pomimo że tej rozdzielczości nośniki podające sygnał nam nie zapewniają ? Czy "mimo wszystko" efekt wizualny odbioru będzie lepszy aniżeli w telewizorach full HD ? Czy może jednak , jeśli ma być sygnał HD, 1080, to jednak możliwie najlepszy , ale "tylko" Full HD telewizor ? Bo taki wyciągnie max z tej rozdzielczości i swoich możliwości, ale w odbiorze w porównaniu będzie to lepszy efekt niż w telewizorze 4K... sam stoję przed decyzją zakupu i nie wiem..
Witam, jeżeli rozwijanie technologii Tv nie ma sensu to czemu technicznie nie stanęła technologia na Rubin?
Telewizor dłużej niż 5-7 lat nie pochodzi, więc tanich 4K 40 calowych jest bezsensu kupowac, lepiej FHD który jest dużo tańszy a przy 40, 43 cale wystarczy a w międzyczasie może telewizja w Polsce przejdzie na FHD to za 5 lat będzie sens kupić 4k to może powoli zaczną pojawiać się pierwsze programu 4k........
Haha samsung od 12 lat lata teraz rodzice korzystają i nic z nim się nie dziej a i płaski !!!!
Ja oglądam telewizję na laptopie 15" i nie narzekam. Kiedyś ludzie mieli telewizory 14" i też było dobrze. Potracili głowy dla tej konsumpcji.
Hmm.. a może autor artykułu mi powie, które to kanały telewizyjne są nadawane w 1080p?
Bo z tego co wiem to w Japonii są i to nie wszystkie i niektóre w USA.
Specjalista Morele | 02:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.